دوره چاپ پارچه

چاپ پارچه، یکی از روش‌های مهم تزیین پارچه محسوب می‌شود. این روش تزیین و نقش اندازی روی پارچه، دارای تکنیک‌ها و انواع ‌های گوناگونی است که همه آن‌ها نتایج متفاوتی دربر دارند. دوره چاپ پارچه به آموزش این تکنیک‌ها به هنرجویان می‌پردازد. مهارت در این تکنیک‌ها منجر به بالارفتن سطح خلاقیت و تنوع در آثار تولید شده توسط آن‌ها خواهد شد.

انواع روش‌های چاپ پارچه

روش‌های مختلفی برای چاپ پارچه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به  چاپ سیلک، لینولئوم، باتیک، سابلیمیشن،  ترافارد، قلمکار و.. اشاره کرد. ساخت انواع مهر و کلیشه، بخشی از روند انجام این چاپ‌ها محسوب می‌شود. رنگ‌های خاص و پارچه‌هایی با ویژگی‌های گوناگون برای هر یک از این روش‌ها استفاده می‌شود که در طول دوره چاپ پارچه، هنرجویان به شناخت آن دست پیدا می‌کنند.

چاپ باتیک

باتیک یک روش قدیمی نقاشی پارچه است که در آفریقا، شرق آسیا، آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه رواج داشته است. توسعه یافته‌ترین شکل باتیک احتمالاً در اندونزی انجام می شود. این تکنیک، امکان خلق نقاشی‌های زیبایی را بر روی پارچه فراهم می‌کند.  باتیک، به دو روش سرد و گرم انجام می‌ود. پارچه روی یک قاب کشیده ‌می‌شود و به صورت افقی قرار می‌گیرد.

باتیک گرم این‌گونه است که ابتدا طرح به وسیله مداد کمرنگ روی پارچه مورد نظر  منتقل می‌شود. سپس به وسیله موم گرم‌شده قلموی مخصوص، روی خطوط نقش را می‌پوشانیم. بعد از آن،قسمت‌های موم نگرفته یا به اصطلاح رزرو نشده را با تکنیک دلخواه نقاشی و درآخر به وسیله کاغذ و اتو موم را از پارچه جدا می‌کنیم. فرایند رنگ‌گذاری با روشن‌ترین رنگ، آغاز می‌شود. هر چه رنگ ها بیشتر باشد، طرح شما با جزئیات بیشتر و پیچیده‌تر است.

باتیک سرد نیز به همین شکل انجام می‌شود با این تفاوت که به جای موم از خمیرهای آماده برای رزو قسمت‌های خطی طرح استفاده می‌کنیم. پس از برداشتن موم یا خمیر آماده از روی کار می‌توان با مازیک یا قلمو قسمت‌های بدون رنگ را تزیین کرد که جلوه دیگری به کار می‌دهد.

چاپ ترافارد 

ترافارد یکی از تکنیک‌های چاپ دستی است که طی فرایند آن طرح بر روی شابلونی بریده و آماده می‌شود. سپس به کمک یک تکه ابر یا اسفنج نرم که به رنگ مورد نظر آغشته است، طرح بر روی سطح پارچه انتقال پیدا می‌کند. شابلون، در پایان از روی کار برداشته می‌شود تا رنگ‌ها خشک و برروی پارچه تثبیت شود. با این تکنیک می‌توان سایه روشن‌های زیبایی در حین نقاشی به کار اضافه و طرح هایی دارای بعد ایجاد کرد.

شابلون های آماده سرعت بیشتری به تکنیک ترافارد می‌بخشند زیرا ساختن شابلونی بسیار دقیق، کار آسانی نیست و باید این مرحله را با حوصله فراوانی انجام داد. به همین دلیل ، بهتر است در صورت عدم در اختیار داشتن زمان کافی، شابلون‌های آماده استفاده کنیم. دوره نقاشی روی پارچه مقدماتی، مراحل مختلف تکنیک ترافراد را از ابتدا به هنرجویان آموزش می‌دهد تا توانایی خلق انواع تصاویر در زمان اندک و سرعت بالا دست پیدا کنند.

سرفصل‌های دوره چاپ پارچه

  • آشنایی با تمام اطلاعات مربوط به رنگ و ابزار و راهنمایی برای خرید مناسب
  • آشنایی انواع تکنیک چاپ پارچه
  • شناخت انواع رنگ
  • شناخت انواع پارچه مناسب هر چاپ
  • ترکیب‌بندی و دیزاین

اهداف دوره چاپ پارچه

  • یادگیری انواع چاپ دستی و مقاوم، تکنیک‌های باتیک، سیلک، آشنایی با انواع رنگ‌ها و پارچه‌های مخصوص آن

توانایی هنرجو در پایان دوره

  • آشنایی با انواع چاپ دستی
  • آشنایی انواع رنگ مناسب هر چاپ پارچه
  • شناخت پارچه مناسب هر نوع چاپ پارچه
  • تلفیق و ترکیب‌بندی در انواع روش‌های چاپ پارچه

ضرورت شرکت در دوره

 این دوره که در ادامه دوره نقاشی روی پارچه 1 یه مباحث و تکنیک‌های متفاوت چاپ پارچه شامل  ساخت مهر لینو، باتیک سرد و گرم، تفاوت‌ها و مزایای آن، سیلک، سابلیمیشن و … اختصاص دارد. دانستن این تکنیک‌ها، امکانات بیشتری به هنرمند برای طراحی، اجرا و دیزاین لباس خواهد داد.