دوره الگوسازی و دوخت کفش

پاها، ستون بدن هر فرد محسوب می‌شود و نگهداری و راحتی آن اهمیت زیادی دارد. کفش به عنوان بخشی از پوشش محافظ پاها  مطرح است که طراحی و ساخت آن از مواردی همچون سبک و استایل، فردیت، طبقه اجتماعی و جنسیت طبعیت می‌کند. کفش‌ ها، کمک می‌کنند که تاثیرگذارجلوه کنیم. جملاتی مثل «زنی با کفش‌های خوب هرگز زشت نیست» (کوکو شانل) یا «به یک دختر کفش مناسب بدهید و او می‌تواند جهان را تسخیر کند» (مرلین مونرو)، نشان‌دهنده اهمیت و تاثیرگذاری کفش در استایل و سبک زندگی است. کفش‌ های شیک و جذاب می‌تواند بیانگر حسن‌سلیقه و حس هنری فرد باشد. دوره الگوسازی و دوخت کفش، در ادامه دو دوره قبل، با توجه به اهمیت آن در طراحی یک استایل زیبا و تقاضای  روزافزون کفش‌ های سفارشی، برگزار می‌شود.

زیبایی‌شناسی کفش

یک جفت کفش خوب نه تنها به جذابیت استایل شما می‌افزاید، بلکه به کمک می‌کند تا ظاهری عالی داشته باشید و اشتیاق‌تان را برای استفاده اکسسوری‌های مد برآورده کنید. کفش‌ ها می‌توانند نحوه درک و  شما از مد را مشخص کنند. کفش‌ های شیک و جذاب، بیانگر حسن‌سلیقه و حس هنری است. برخی از کفش‌ ها را می‌توان به‌عنوان یکی از آیتم‌های تزیین مد در نظر گرفت و  کمتر به کارایی و عملکرد آن‌ها توجه داشت. کفش‌ های پاشنه بلند می‌توانند بیانگر بزرگسالی و نماد زنانگی باشند. این کفش ها، اغلب طراحی متفاوتی دارند و پاهای را کشیده نشان می‌دهند. آن‌ها، وسیله‌ای برای زیبایی و جذابیت به حساب می‌آیند.

دوره ساخت کفش طراحان مد

کفش و سلامت آناتومی

کفش‌ ها به شما اجازه می‌دهند راحت و ایمن حرکت کنید؛ در حالی که از پاهایتان در برابر انواع مواد مضر موجود در بیرون محافظت می‌کنند. بنابراین آن‌ها ضرورت مهمی محسوب می‌شوند. ساخت کفش‌ های ارگونومیک و طبی که به سلامت بدن کمک می‌کنند، نشان تقاضای بالا و گسترش توجه مردم به راحتی کفش دارد. همه پاها بدون نقص نیستند، بنابراین کفش‌ های مناسب می‌توانند به تراز کردن پاها، سلامت مچ پا، زانوها و کمر کمک کنند تا حالت راه رفتن فرد  اصلاح شود و وضعیت بدن را بهبود بخشد.

ساخت کفش

برش، شروع ساخت کفش محسوب می‌شود. رویه کفش، قسمتی است که در این مرحله با استفاده از چاقوها یا تیغه‌های فلزی برش می‌خورد. رویه کار سپس به اشکال مختلف به یکدیگر دوخته و فرم‌دهی می‌شود. رویه‌های دوخته شده، در مرحله بعد بر روی قالب (لست) قرار می‌گیرند که فرم پا را شبیه‌سازی می‌کند. اتصال کفی و قسمت‌های دیگر کفش در این مرحله انجام می‌شود. پرداخت نهایی، تراش، صیقل، رنگ کردن و… در این مرحله انجام می‌پذیرد.

دوره ساخت کفش طراحان مد

عناوین مهم دوره الگوسازی و دوخت کفش

 • ساخت
 • پستایی
 • فرم دهی
 • مدل سازی

سرفصل‌های دوره الگوسازی کفش

 • الگوسازی بر روی قالب
 • برش چرم برای ساخت کفش
 • شیوه دوخت با ماشین آلات مختلف

اهداف شرکت در دوره

 • آشنایی با فرایند تولید و ساخت کفش یا پایپوش در دوره الگوسازی و دوخت کفش برگزار می‌شود.
دوره ساخت کفش طراحان مد

توانایی‌های هنرجو در پایان دوره

 • آشنایی با مفاهیم و ساخت پستایی
 • آشنایی با مراحل برش، لویس، سوارکاری و فرم‌دهی

ضرورت شرکت در دوره

 • در دوره ساخت کفش، هنرجویان مهارت‌هایی را که در ترم اول و دوم کسب نموده‌اند به مرحله اجرا گذاشته و به صورت عملی نمونه‌های طراحی‌شده را اجرا می‌کنند.